E Defter Nedir? E Defter Saklama Zorunluluğu Nedir?

E Defter Nedir? E Defter Saklama Zorunluluğu Nedir?
20.01.2022
288

E defter,şekil hükmüne bağlı olmayan, Vergi Usul Kanunu/Türk Ticaret Kanunu gereğince tutulmak zorunluluğu bulunan elektronik kayıtlar bütünüdür. E defter büyük defterde bulunması gereken bütün bilgileri kapsamalıdır.

E defter kullanıcı işletmeler için en önemli faktör ise, e defter tutmaya başladıktan sonra fiziki defterini kapatma tasdiki yapmaları gerektiğidir. Bir tür ön muhasebe sistemi işletimi olan E-Defter uygulama sistemi, yasada belirlenen süreler boyunca(10 yıl) saklanmalıdır. Dijital olumsuzluklara karşı ve Vergi Usul Kanunu gereğince hem işletme hem de koruma kurumu tarafından saklanması gerekir.

E Defter Nedir? Hangi Defterleri E Defter Olarak Tutuyoruz?

Dijital ortamda bilgilerin depolanarak maliyeye berat olarak sunulabildiği, zorunlu kayıtlar bütününe e defter diyoruz. Hangi defterlerin e defter olarak tutulabileceği, Vergi Usul Kanunu ya da Türk Ticaret Kanunu esaslarına göre belirlenmektedir. Büyük defter ve yevmiye defteri e defter olarak tutulabilir.

E Defter Saklama Zorunluluğu Nedir?

E defter, Türk Ticaret ve Vergi Usul Kanunu hükmüne göre bilgilerin depolandığı dijital ortamdır. Format ve standartları yasa hükmünce belirlenen defterler E defter olarak tutulmaktadır.

Vergi güvenliği ve de virüs – siber saldırılara karşı güvenlik amacıyla, işletmede ve saklamacı kurum tarafından birer nüsha saklanmak zorundadır. E Defterlerin 10 yıl süre ile saklanması ve istendiğinde kayıtların ibraz edilmesi zorunludur. Dilerseniz e deftere geçiş ve e defter saklama hizmeti için bizlerle irtibata geçerek e dönüşüm işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Elit SEO
Elit SEO
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?